Akvizice 2023

Treeinsp

Česko musí inovovat, aby chránilo své lesní porosty před kůrovcem. Nejde už „jen“ o smrky. Ohroženy jsou i další porosty.

Technologické řešení pro včasnou detekci výskytu kůrovce, které vyvinuli vědci Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, začala v rámci společného projektu na českém trhu nabízet NeraAgro Holding, s.r.o.  Podílet se bude i na jejím dalším vývoji, který předpokládá zapojení AI technologií do vyhodnocování dat. Společný spin-off projekt odpovídá na konkrétní poptávku trhu, která vzešla přímo od českých lesníků. Společnost NeraAgro Holding, s.r.o. patří do skupiny GREATIVITY GROUP, SE

Kůrovec se přestěhoval. Zkušené oko lesníka už na něj nedohlédne.

Kůrovci jsou jedním z nejvýznamnějších ohrožení lesů. Je zásadní rychle a přesně identifikovat napadené stromy, což může být problém u druhů žijících v korunách. Chování kůrovce se v reakci na klimatické jevy změnilo: jeho závrty je třeba hledat ve výši 3–8 metrů od země, kam už ale sebezkušenější lesník prostým okem nedohlédne. Drtinky kůrovců jsou často rozfoukané a příznaky činnosti ostatních škůdců ze země jen obtížně zjistitelné.

Další dostupné metody zahrnují používání dronů či dalekohledů, což je v ale hustém porostu neefektivní. A tak je bez pomoci lezců či odříznutí poškozených větví detekce ze země v podstatě nemožná.

Bezdrátová sonda pomůže odhalit kalamitu včas, a zabrání zbytečné likvidaci zdravých stromů.

Protože tradiční metody vyhledávání selhávají, dochází příliš často ke zbytečné likvidaci zdravých částí porostu. Ponechání napadeného stromu v porostu ale téměř vždy vede ke vzniku rozsáhlejšího ohniska, takže je příliš riskantní.

Sonda na tyči dosáhne i v hustém porostu tam, kde je třeba.

Patentovaná technologie kamerové sondy na teleskopické tyči umožňuje snadnou kontrolu napadení ve vyšších partiích stromu i v hustém porostu a nepřístupném terénu.

Jednoduchá, snadno ovladatelná kamera se vejde do technického, odolného kufříku formátu A4. Lehkou teleskopickou tyč je možné pohodlně přepravovat v automobilu i nosit v terénu. Použití je otázkou minut a vyhodnocení kamerových záznamů probíhá hned na místě. Jako zobrazovací zařízení slouží mobilní telefon. Lesník tak může okamžitě reagovat na případná zjištění, provést další důkladnou inspekci porostu či podniknout jiné adekvátní kroky.

Nejen na smrky. O sondu se zajímají arboretisté.

Podle médií kůrovcová kalamity skončila. Odborníci ale varují, že další vlny jsou nevyhnutelné, a budou možná ještě silnější. Hlavní příčiny zahrnují změny klimatu a vysoký počet smrků, který poskytuje kůrovci dostatek potravy. Další riziko představuje nedostatečná adaptace lesů na měnící se podmínky a vysoký stav zvěře, který brání obnově listnatých lesů, které pomáhají při obnově. Negativní trend pomáhá zmírnit diverzifikace lesních porostů a lepší připravenost na budoucí kalamity.

O sondu projevují zájem nejen lesníci, ale i arboristé, kteří v ní vidí silného spojence v rychlé a efektivní identifikaci dalších škůdců a hub, které ohrožují vzácné porosty. Obešli by se bez nutné pomoci profesionálních lezců, jejichž spolupráce je finančně i organizačně náročná.

Silný tým

Projekt vývoje sondy vedli dr. Petr Doležal z Entomologického ústavu Biologického centra v Českých Budějovicích, prof. RNDr. Milan Novák, CSc. z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a společnost NeraAgro, spol. s r.o.

 

TreeInsp

Související články:

  • JU má druhou spin-off společnost – soustředí se na výrobu a rozvoj sondy monitorující kůrovce
  • ČT 1 – Události v regionech 10.10.2024: Jihočeští vědci vyvinuli sondu, která pomůže chránit lesy před kůrovcem
  • Čtyři české projekty s environmentálním rozměrem
  • Miloš Juha, ředitel Lesního závodu Boubín: Nad kůrovcem lze získat kontrolu

Je to malé kouzlo, uvést do života produkt, který vyvíjí někdo z akademického prostředí, a my vytváříme most mezi akademickým světem a těmi, kdo produkt potřebují.

Chceme intenzivně pracovat na dalším zpracování a vytěžení dat ze sondy, na propojení s AI a jejím využití pro analýzu. A na rozšíření oblastí, ve kterých může sonda pomoci. Jako první otevřenou možnost vnímám spolupráci s arboristy. Zájem očekáváme i mimo Českou republiku. Podobné, nebo spíše stejné problémy řeší lesníci například v Rakousku.

Jaroslav Křtěn

ředitel Nera Agro Technology

Jan Vyskočil, CEO Greativity Group

V Greativity vyhledáváme technologie, které využívají kreativní přístup k zadání a nejsou až tak náročné investičně. Projektu kůrovcové sondy dáváme prostřednictvím Nera Agro byznysovou infrastrukturu, marketingový podvozek a znalost trhů, na kterých by se mohla uplatnit. Pokud nás projekt přeroste, předáme ho někomu dalšímu, kdo mu dá další život a rozlet.

Jan Vyskočil

CEO Greativity Group

Říkají o projektu …

  • prof. Ing. Pavel Kozák, Ph.D.

    rektor Jihočeské univerzity

    Všichni sledujeme změny v chování invazních druhů a jejich přizpůsobování se změněným podmínkám v důsledku klimatických změn. Musíme být připraveni na to reagovat. Vědci na Jihočeské univerzitě se těmto tématům věnují dlouhodobě. Sonda, umožňující monitoring a včasný záchyt výskytu kůrovce, je jedním z aplikačních výstupů z dlouhé řady jejich výzkumných prací. Jsem nadšený z toho, že se podařilo najít společný jazyk mezi vědci a business sférou a díky tomu dostane produkt, který jsme vyvinuli, šanci potvrdit svůj význam v každodenním praktickém nasazení.

  • RNDr. Petr Doležal, Ph.D.

    přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity

    Na začátku projektu byla řada situací, kdy dostali lesníci pokyn kompletně vytěžit porost, který byl napadený jen zčásti. Ve všech případech se jednalo o hustý mladší porost, kde bylo velmi komplikované pomocí dostupných nástrojů rozeznat napadené stromy od zdravých. Zcela zásadní roli hraje v těchto případech rychlost a přesnost zásahu. Pokud bychom dokázali včas a s jistotou rozeznat napadané stromy, mohli bychom zachránit až 60% doposud zdravého porostu z těchto lokalit. Kamera z dronu vyžaduje k přenosu potřebných informací monitor nebo tablet a obsluhu několika lidí. Dron se navíc nedokáže v hustém porostu pohybovat a zobrazit potřebné detaily.

    My jsme hledali řešení, které by přineslo dostatečný detail a k obsluze celého systému postačil jeden člověk. Výsledkem je kamera, kterou lesníci jednoduše za pomoci teleskopické tyče lesníci vystrčí do korunové části stromů v hustém porostu, a podívají se, jestli stromy jsou nebo nejsou napadené. Při testu byli během jedné hodiny lesníci schopni označit 50 stromů, které nebylo třeba těžit. Harvestor nemusel vytěžit celý hektarový porost a stromy, které mohly zůstat, posloužily jako základ budoucího porostu.

    Ukázalo se,  že kamera, kterou jsme vyvinuli, najde uplatnění v mnoha dalších situacích. Řada druhů dřevin je napadána odlišnými druhy kůrovce. Arboristé řeší problémy houbových patogenů, které bylo doposud možné identifikovat jen s pomocí přizvaných profesionálních lezců. Sonda v těchto případech šetří nemalé finanční prostředky a proces identifikace výrazně urychluje.

  • RNDr. Mgr. Růžena Štemberková, Ph.D., MPA

    rektorát Jihočeské univerzity

    Všichni si přejeme komercionalizaci výsledků práce odborníků na univerzitách – ale aby se naše přání naplnilo, musíme dát projektům potřebnou podporu. Potřebujeme, aby komerční svět začal tomu akademickému více věřit a aby se začaly více prolínat. Treeinsp je krásnou ukázkou toho, že to je možné.

  • PhDr. Milan Novák, Ph.D.

    Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Jihočeské Univerzity

    Je to malé kouzlo, uvést do života produkt, který vyvíjí někdo z akademického prostředí, a my vytváříme most mezi akademickým světem a těmi, kdo produkt potřebují. 

    Chceme intenzivně pracovat na dalším zpracování a vytěžení dat ze sondy, na propojení s AI a jejím využití pro analýzu. A na rozšíření oblastí, ve kterých může sonda pomoci. Jako první otevřenou možnost vnímám spolupráci s arboristy. Zájem očekáváme i mimo Českou republiku. Podobné, nebo spíše stejné problémy řeší lesníci například v Rakousku.

  • Jiří Krňávek

    projektový manažer, Greativity Group

    Naše role je zásadní – jsme tahouni projektu. Spolupracujeme s vědci, ale naším úkolem je dotáhnout technologii do praxe a zajistit její komerční úspěch.

  • Jakub Domitra

    Executive Director, společnost Busyman

    Téma ochrana přírody jde ruku v ruce s tím, jak se mění klima, je to nepopiratelné. Ochrana proti vlivům invazivních druhů jsou témata, se kterými se budeme potkávat čím dál častěji. Je v tom i výzva pro univerzity: přicházet s řešeními přenositelnými do praxe, která mají impact.

    Pokud nejde o IT technologie, které se prodávají online, ale pragmatičtější věci, je nutné přidat i „touch“ soukromé sféry se specifickými znalostmi a dovednostmi.

Tiskové zprávy

  • Jihočeští vědci vyvinuli sondu, která pomůže chránit lesy před kůrovcem