Akvizice 2023
BETONEXT Production
Startupová společnost BETONEXT Production s.r.o. byla založena 3. května 2023.
Statistiky dokládají cca 750 tisíc tun cihelné drti, ročně ukládaných na skládkách stavebního odpadu (ČR). Rešerše odborné literatury poukazují na intenzivní výzkumné snahy jak náhrady klasických pojiv, tak zpracování tříděného stavebního odpadu. Nová řešení ale volí nevhodnou technologii zpracování s finančně náročnými aktivátory.
Vizí týmu BETONEXT Production je využití netříděné odpadní cihelné stavební drti (CSD), její recyklace, procesy aktivací vhodnými alkalickými odpady a její následné navrácení zpět mezi stavební materiály bez tepelného zpracování. Cílem je vývoj recyklovaného stavebního prvku s obsahem cca 65% CSD a s minimálním použitím kvalifikovaných surovin v objemu do 10%.
Kvalifikované odhady potvrzují výrazné úspory energetické náročnosti technologií s pozitivními dopady na snižování emisí CO2. Projekt je zaměřen na 3 druhy CSD s různou úrovní čistoty a granulace. Úspěšné řešení tohoto projektu přinese další inovační technologii do procesu recyklace stavebních materiálů a jejich využití ve stavební praxi.
Projekt byl v roce 2023 úspěšně obhájen v soutěži o podporu inovací programu TECHNOLOGICKÁ INKUBACE agentury CZECHINVEST.
Díky partnerství s Greativity Group se můžeme orientovat na výzkum. Dnes akceptujeme asi sedm druhů surovin jako aktivátorů a dvě základní kategorie odpadních surovin jako matrice pro vývoj nových pojiv, máme zcela nový vlastní aktivátor a rozpracováváme další výjimečný materiál s širším využitím, řešíme také recyklaci tvarových materiálů i různých druhů betonových konstrukcí. To všechno jsou témata, která před současným stavebnictvím stojí.
Karel Eminger
ředitel sekce vědy a vývoje, VPMI
Svět stavebnictví se mění, a my chceme být u toho. Podporu vývoje nových technologií, které přímo a pozitivně ovlivní svět, ve kterém vyrůstají naše děti, vnímáme jako důležitou součást poslání naší společnosti. V tomto případě se navíc jedná o recyklaci stavebního odpadu – palčivého problému, který trápí celou Evropu.
Jiří Krňávek
projektový manažer, GREATIVITY GROUP
Krátké zprávy