GardeniX s.r.o.

GardeniX vznikl v roce 2018 jako startup, zabývající se hydroponií a rostlinnou výživou. Hlavním autorem technologie, na které systém GardeniX stojí, je Šimon Břeský. Za oborovou inovaci získal prestižní ocenění Český goodwill.

Co je to GardeniX

GardeniX je hydroponický modulární systém pro pěstování zeleniny. Jde o řešení, které odlehčí nemocným a vyčerpaným zeminám a uspoří vodu, hnojiva i práci a zároveň zvýší ekonomický potenciál pěstební plochy. Je vhodný pro produkci živých salátů, listové zeleniny a bylinek. Nepotřebuje masivní investici na velké ploše a má výrazně snazší obsluhu, takže se může rozrůstat postupně. Ve zkratce: efektivní, efektní a ekonomicky udržitelný projekt pro všechny začínající i pokročilé farmáře.

Udržitelná výroba pro malé i velké pěstitele

Základem systému je NFT, což je zkratka pro Nutrient Film Technique. Rostliny přijímají živiny z tenkého filmu roztoku, který protéká kolem jejich kořenů. Část kořenů přijímá živiny z vody, část vzdušný kyslík ze vzduchu. Rostlinám to prospívá, a přestože základem je voda, oproti běžnému pěstování je jí potřeba asi jen 5 %. Voda je samozřejmě obohacena o potřebné živiny. Návratnost? Jeden až šest let, to podle konfigurace. Profesionální systém potřebuje odbornou realizaci, ale malý systém si postaví pěstitel i sám podle návodu.

Díky možnosti dynamického posunu pěstebních kanálů je produktivita na m2 o 38 % vyšší. Rostliny mají vždy tolik prostoru, kolik ve svém stáří zrovna potřebují. To vše za velmi nízkých nároků na spotřebu energie. Pro provoz systému je zapotřebí pouze čerpadlo a lze jej snadno instalovat i do již existujících skleníků nebo fóliovníků, přičemž jej lze provozovat i na volné venkovní ploše nebo v indoor vertikálním provedení.

Gardenix mimo dodávek technologií poskytuje i odborné poradenství při stavbě a provozování jeho systémů v praxi.

Greativity Group - investiční projekty - GardeniX
Greativity Group - investiční projekty - GardeniX
Jan Vyskočil, CEO Greativity Group

Ačkoliv se Greativity vysloveně nezaměřuje na projekty, jejichž společným jmenovatelem je viditelný environmentální rozměr, ve svém portfoliu jich má hned několik. Podporujeme inovativní projekty, nápady, které mají reálný potenciál přinést do svého oboru paradigmatickou změnu. A nejsme „ekohujeři“ – vybrané projekty musejí dávat smysl i ekonomicky.

Jan Vyskočil

CEO Greativity Group

GardeniX s.r.o.