Akvizice 2023

NeraAgro Technology

Spin-off společnost, založená společně s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích v roce 2023.

Česko musí inovovat, aby chránilo své lesní porosty před kůrovcem. Nejde už „jen“ o smrky. Ohroženy jsou i další porosty. Podle médií kůrovcová kalamity skončila, odborníci ale varují, že další vlny jsou nevyhnutelné, a budou možná ještě silnější.

Technologické řešení treeinsp pro včasnou detekci výskytu kůrovce, které vyvinuli vědci Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, začne v rámci společného projektu na českém trhu nabízet NeraAgro Holding, s.r.o.  Podílet se bude i na jejím dalším vývoji, který předpokládá zapojení AI technologií do vyhodnocování dat.

Společný spin-off projekt odpovídá na konkrétní poptávku trhu, která vzešla přímo od českých lesníků. Společnost NeraAgro Holding, s.r.o. patří do skupiny GREATIVITY GROUP, SE

O sondu projevují zájem nejen lesníci, ale i arboristé, kteří v ní vidí silného spojence v rychlé a efektivní identifikaci dalších škůdců a hub, které ohrožují vzácné porosty. Obešli by se bez nutné pomoci profesionálních lezců, jejichž spolupráce je finančně i organizačně náročná.

 

TreeInsp

Související články:

  • JU má druhou spin-off společnost – soustředí se na výrobu a rozvoj sondy monitorující kůrovce
  • ČT 1 – Události v regionech 10.10.2024: Jihočeští vědci vyvinuli sondu, která pomůže chránit lesy před kůrovcem
  • Čtyři české projekty s environmentálním rozměrem

Je to malé kouzlo, uvést do života produkt, který vyvíjí někdo z akademického prostředí, a my vytváříme most mezi akademickým světem a těmi, kdo produkt potřebují.

Chceme intenzivně pracovat na dalším zpracování a vytěžení dat ze sondy, na propojení s AI a jejím využití pro analýzu. A na rozšíření oblastí, ve kterých může sonda pomoci. Jako první otevřenou možnost vnímám spolupráci s arboristy. Zájem očekáváme i mimo Českou republiku. Podobné, nebo spíše stejné problémy řeší lesníci například v Rakousku.

Jaroslav Křtěn

ředitel Nera Agro Technology

Jan Vyskočil, CEO Greativity Group

V Greativity vyhledáváme technologie, které využívají kreativní přístup k zadání a nejsou až tak náročné investičně. Projektu kůrovcové sondy dáváme prostřednictvím Nera Agro byznysovou infrastrukturu, marketingový podvozek a znalost trhů, na kterých by se mohla uplatnit. Pokud nás projekt přeroste, předáme ho někomu dalšímu, kdo mu dá další život a rozlet.

Jan Vyskočil

CEO Greativity Group

Říkají o projektu …

  • prof. Ing. Pavel Kozák, Ph.D.

    rektor Jihočeské univerzity

    Všichni sledujeme změny v chování invazních druhů a jejich přizpůsobování se změněným podmínkám v důsledku klimatických změn. Musíme být připraveni na to reagovat. Vědci na Jihočeské univerzitě se těmto tématům věnují dlouhodobě. Sonda, umožňující monitoring a včasný záchyt výskytu kůrovce, je jedním z aplikačních výstupů z dlouhé řady jejich výzkumných prací. Jsem nadšený z toho, že se podařilo najít společný jazyk mezi vědci a business sférou a díky tomu dostane produkt, který jsme vyvinuli, šanci potvrdit svůj význam v každodenním praktickém nasazení.

  • RNDr. Petr Doležal, Ph.D.

    přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity

    Na začátku projektu byla řada situací, kdy dostali lesníci pokyn kompletně vytěžit porost, který byl napadený jen zčásti. Ve všech případech se jednalo o hustý mladší porost, kde bylo velmi komplikované pomocí dostupných nástrojů rozeznat napadené stromy od zdravých. Zcela zásadní roli hraje v těchto případech rychlost a přesnost zásahu. Pokud bychom dokázali včas a s jistotou rozeznat napadané stromy, mohli bychom zachránit až 60% doposud zdravého porostu z těchto lokalit. Kamera z dronu vyžaduje k přenosu potřebných informací monitor nebo tablet a obsluhu několika lidí. Dron se navíc nedokáže v hustém porostu pohybovat a zobrazit potřebné detaily.

    My jsme hledali řešení, které by přineslo dostatečný detail a k obsluze celého systému postačil jeden člověk. Výsledkem je kamera, kterou lesníci jednoduše za pomoci teleskopické tyče lesníci vystrčí do korunové části stromů v hustém porostu, a podívají se, jestli stromy jsou nebo nejsou napadené. Při testu byli během jedné hodiny lesníci schopni označit 50 stromů, které nebylo třeba těžit. Harvestor nemusel vytěžit celý hektarový porost a stromy, které mohly zůstat, posloužily jako základ budoucího porostu.

    Ukázalo se,  že kamera, kterou jsme vyvinuli, najde uplatnění v mnoha dalších situacích. Řada druhů dřevin je napadána odlišnými druhy kůrovce. Arboristé řeší problémy houbových patogenů, které bylo doposud možné identifikovat jen s pomocí přizvaných profesionálních lezců. Sonda v těchto případech šetří nemalé finanční prostředky a proces identifikace výrazně urychluje.

  • RNDr. Mgr. Růžena Štemberková, Ph.D., MPA

    rektorát Jihočeské univerzity

    Všichni si přejeme komercionalizaci výsledků práce odborníků na univerzitách – ale aby se naše přání naplnilo, musíme dát projektům potřebnou podporu. Potřebujeme, aby komerční svět začal tomu akademickému více věřit a aby se začaly více prolínat. Treeinsp je krásnou ukázkou toho, že to je možné.

  • PhDr. Milan Novák, Ph.D.

    Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Jihočeské Univerzity

    Je to malé kouzlo, uvést do života produkt, který vyvíjí někdo z akademického prostředí, a my vytváříme most mezi akademickým světem a těmi, kdo produkt potřebují. 

    Chceme intenzivně pracovat na dalším zpracování a vytěžení dat ze sondy, na propojení s AI a jejím využití pro analýzu. A na rozšíření oblastí, ve kterých může sonda pomoci. Jako první otevřenou možnost vnímám spolupráci s arboristy. Zájem očekáváme i mimo Českou republiku. Podobné, nebo spíše stejné problémy řeší lesníci například v Rakousku.

  • Jiří Krňávek

    projektový manažer, Greativity Group

    Naše role je zásadní – jsme tahouni projektu. Spolupracujeme s vědci, ale naším úkolem je dotáhnout technologii do praxe a zajistit její komerční úspěch.

  • Jakub Domitra

    Executive Director, společnost Busyman

    Téma ochrana přírody jde ruku v ruce s tím, jak se mění klima, je to nepopiratelné. Ochrana proti vlivům invazivních druhů jsou témata, se kterými se budeme potkávat čím dál častěji. Je v tom i výzva pro univerzity: přicházet s řešeními přenositelnými do praxe, která mají impact.

    Pokud nejde o IT technologie, které se prodávají online, ale pragmatičtější věci, je nutné přidat i „touch“ soukromé sféry se specifickými znalostmi a dovednostmi.

Tiskové zprávy

  • Jihočeští vědci vyvinuli sondu, která pomůže chránit lesy před kůrovcem